Novinky vo fyzike - popieranie teórii
Definícia kilogramu
Vedci pripravujú zmenu definície kilogramu. Mala by im umožniť stanoviť základnú jednotku hmotnosti podľa nemenných pravidiel.
Dosiaľ sa hmotnosť jedného kilogramu odvodzovala od vzoru, ktorý je umiestnený v Medzinárodnom úrade pre miery a váhy vo Francúzsku. Kilogram však zostával poslednou jednotkou medzinárodnej sústavy SI, ktorá bola definovaná podľa svojho prototypu, píše agentúra Reuters.
Jednoznačná definícia kilogramu je pritom dôležitá, pretože od neho sa odvodzuje množstvo ďalších fyzikálnych jednotiek.
Dlhodobé meranie jeho vzoru však ukázalo, že za viac ako sto rokov sa hmotnosť valca zo zliatiny platiny a irídia zmenšila približne o 50 mikrogramov, čo zodpovedá asi zrnku piesku.
Vedci sa preto rozhodli pripraviť novú definíciu. „Podarilo sa nám dosiahnuť medzinárodný konsenzus, že kilogram by mal byť nanovo definovaný na základe pevnej hodnoty Planckovej konštanty,“ povedal fyzik Michael Stock z francúzskeho úradu.
Guľový blesk
Vedci skúmali elektromagnetické polia rôznych typov búrkových bleskov. Výpočtami dospeli k záveru, že magnetické polia istej triedy dlhotrvajúcich opakovaných bleskov majú rovnaké vlastnosti ako tzv. transkraniálna magnetická stimulácia (TMS), ktorá sa používa v klinickej a psychiatrickej praxi na podnietenie aktivity neurónov v ľudskom mozgu.
Dostatočne silné magnetické polia vyvolávajú v mozgu špecifickú aktivitu. Platí to zvlášť pre neuróny zrakovej kôry, čo môže viesť ku vzniku iluzórnych obrazov žiarivých útvarov, označovaných ako fosfény.Blesky s opakovanými výbojmi, ktoré vytvárajú stimulačné magnetické pole, pretrvávajúce sekundy, sú málopočetné, iba asi jeden zo sto. Pozorovateľ do niekoľko stoviek metrov od takého blesku však môže zažiť vnem magnetického fosfénu v tvare žiarivej gule. Azda aj so sluchovými a čuchovými vnemami. Na základe podobnosti následne považuje interné vnemy za skutočný guľový blesk .
Zdroj : veda.sme.sk